مجید حیدری

سفر به قوشه چشمه

سفر به قوشه چشمه
به آقای رضا صوفی زاده تورلیدر محلی که مرا در محل راهنمایی کرد و اسکان داد قول دادم به محض برگشت درباره او بنویسم و در مورد روستای خودش و همچنین شرایط آنجا اطلاع رسانی کنم.
من عاشق تنها رفتن به طبیعت هستم و از این سکوت محض و همینه طبیعت که بر دوشم می‌افتد لذت می‌برم. اگر از مشهد راه بیا‌فاتید بعد از کمتر از سه ساعت به بجنورد می‌رسید، بعد دوباره باید تاکسی عوض کنید به سمت جنگل گلستان. جاد جنگل گلستان برای همه آشنا است. دقیقا در انتهای این جنگل تابلویی می‌بینید که کمی (برای بعضی‌ها) ترس آور است:‌ ایست بازرسی ۱۰۰۰ متر.
بلافاصله بعد از جنگل ایست بازرسی تنگه راه است که ممکن است در مواردی کل ماشین را بگردند. از این که بگذریم بلافاصله بعد از پاسگاه مغازه‌های محلی زیادی هستند و آبادی کوچکی است. اولین خروجی بعد از پلیس راه تابلو قوش چشمه را می‌بینید. در همین محل هر خریدی برای اقامت نیاز دارید انجام دهید چون در ده قوش چشمه یک سوپر کوچک است که تقریبا چیزی در آن یافت نمی‌شود. از ابتدای این جاده پیاده احتمالا ۵/۱ ساعت راه است. البته شیب بسیار تندی دارد و احتمالا با کوله و تجهیزات خسته می‌شوید. اگر با خودرو شخصی هستید این مسیر کمتر از نیم ساعت طول می‌کشد.
مسیر شیب تندی دارد با جنگلی انبوه و منظره‌ای کم نظیر از جنگل به شکلی که جاده ادامه جنگل گلستان تا کیلومترها در دید است. هم می‌توانید در ابتدای جاده اسکان داشته باشید و هم می‌توانید جاده را تا انتها بروید تا به روستای قوش چشمه برسید و سراغ رحمان صوفی زاده را بگیرید. آقا رحمان کاملا محله را می‌شناسد و مهمان نواز است. من را در خانه خودش جا داد و همسرش هر روز غذای محلی برایم درست کرد.
در جنگل به هیچ وجه از مسیر اصلی دور نشوید که به راحتی گم می‌شوید. من یک بار به سادگی گم شدم و در تاریکی جای شما خالی کلی ترسیدم تا توانستم دوباره نورهای روستا را ببینم. این جنگل از حیوانات وحشی خالی نیست و احتمال دارد شما را درسته بخورند. اما خوب شاید خیلی‌ها به خاطر همین حس ترس و ماجراجویی به همچین جاهایی بروند.
در تمام مناطق آبادی آنتن دارید و حتی اینترنت 3g هم در دست رس است. می‌توانید غذای محلی بخورید و از مردمان مهمان‌نواز روستا (که البته به ندرت من آنها را دیدم) و از اقامت خود لذت ببرید. روستا برق دارد، به تازگی گاز کشی شده است و همانطور که گفتم آنتن همراه اول کاملا در دست رس است.
کوه بسیار زیبایی در آنجا هست به نام بیلی که شبیه کوه‌های کارتون های قدیمی است و آقا رحمان می‌تواند شما را به قله راهنمایی کند. آقا رحمان گفت در مجموع سه ساعت رفت و برگشت راه است، از روستا تا قله کوه بیلی. مردابی در همان نزدیکی است که البته من نرفتم.
در مجموع تجربه کم نظیری بود و حتما دوباره خواهم رفت. شماره تلفن آقا رحمان و چند عکس از این روستا را در همین پست قرار می‌دهم.
تلفن آقا رحمان صوفی زاده/ تورلیدر محلی قوض چشمه: 09115155621
مجید حیدری

پاسخی بنویسید